baza na zupę

matka wszystkich matek - czyli idealna baza na zupę
matka wszystkich matek - czyli idealna baza na zupę
Matka wszystkich matek, czyli idealna baza na zupę

Składniki:

Bulion Warzywny:

Marchew 3szt

Pietruszka korzeń 3szt

Seler korzeń1 mały lub ½ dużego

Cebula 2szt

Czosnek połowa główki przecięta w poprzek

Papryka czerwona 1/2 szt

Grzybek suszony najlepiej borowik – 1-2szt lub kilka pieczarek

Listek laurowy 2szt

Ziele angielskie 5 kulek

Sól i pieprz do smaku

Skóra z Parmezanu lub Granna Padano kawałek (ważne aby skóra była naturalna)

Ew. Suszony pomidor 1-2szt.

Ew. Sos sojowy 1 łyżka

Bulion mięsny:

Marchew 2-3szt

Pietruszka korzeń 2-3szt

Seler korzeń1 mały lub ½ dużego

Cebula 2szt

Wołowina szponder 500g

Udka z kurczaka lub żeberka wieprzowe 500g

Czosnek połowa główki przecięta w poprzek

Listek laurowy 2szt

Ziele angielskie 5 kulek

Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Bulion Warzywny

Warzywa obierz (lub dokładnie wyszoruj) a następnie pokrój na mniejsze części. Cebulę pokrój na ćwiartki. Wszystkie warzywa wysyp na blaszkę a następnie wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200*C na ok 20 minut lub aż zrobią się rumiane. Do wysokiego garnka wlej zimną wodę i dodaj listek, laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz. Następnie dodaj upieczone warzywa oraz skórę z parmezanu, grzyby oraz paprykę w całości. Całość gotuj na małej mocy 1h – 2h. aż bulion nabierze głębokiego koloru – im dłużej tym lepiej. Na końcu bulion przecedź i dodaj sos sojowy

Bulion mięsny

Warzywa obierz (lub dokładnie wyszoruj) a następnie pokrój na mniejsze części. Cebulę pokrój na ćwiartki. Wszystkie warzywa wysyp na blaszkę a następnie wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200*C na ok 20 minut lub aż zrobią się rumiane. Do wysokiego garnka wlej zimną wodę i dodaj listek, laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz. Mięso dokładnie umyj i podziel na mniejsze części. Dodaj do garnka z wodą i zacznij powoli gotować. Kiedy płyn się lekko zagotuje (po ok 20-30 minutach) zbierz łyżką powstałe na powierzchni szumowiny a następnie dodaj upieczone warzywa oraz skórę z parmezanu. Całość gotuj kolejne 30-45 min. aż bulion nabierze głębokiego koloru.

Po tym czasie odcedź płyn. Do odcedzonego bulionu wsyp trochę kostek lodu – ten patent ochłodzi lekko płyn dzięki czemu tłuszcz wypłynie na wierzch zupy.

Wystudzony bulion przelewamy do małych pojemniczków i zamrażamy – dzięki temu możemy łatwo i wygodnie używać małych ilości bulionu do zup sosów itd.

podziel się: